پس از دو ماه متوالی کاهش، تقاضای جهانی نفت با افزایش 3.2 میلیون بشکه در روز

پس از دو ماه متوالی کاهش، تقاضای جهانی نفت با افزایش 3.2 میلیون بشکه در روز در ماه ژوئن به 96.8 میلیون بشکه در روز رسید. رشد اقتصادی قوی جهانی، افزایش نرخ واکسیناسیون و تسهیل اقدامات فاصله‌گذاری اجتماعی باعث افزایش تقاضای جهانی نفت برای باقیمانده سال خواهد شد. انتظار می رود تقاضای جهانی نفت در سال 2021 به میزان 5.4 میلیون بشکه در روز و در سال 2022 به میزان 3.0 میلیون در روز افزایش یابد ، اگرچه تشدید موارد کووید در تعدادی از کشورها همچنان خطری منفی برای پیش بینی است.

عرضه جهانی نفت


    عرضه جهانی نفت در ژوئن 1.1 میلیون بشکه در روز افزایش یافت و به 95.6 میلیون بشکه در روز رسید زیرا اوپک پلاس کاهش تولید خود را کاهش داد و تولیدکنندگان خارج از این اتحاد پس از تعمیر و نگهداری افزایش یافتند. قرار است تقاضا برای نفت خام اوپک پلاس در سه ماهه سوم سال 21 به 42.8 میلیون بشکه در روز و در سه ماهه چهارم به 44.1 میلیون بشکه در روز برسد، در حالی که تولید ژوئن 40.9 میلیون بشکه در روز بود. کشورهای غیر اوپک که بخشی از این پیمان نیستند تولید خود را تا 770 کیلو بایت در روز در سال 2021 و 1.6 میلیون بشکه در روز در سال 2022 افزایش خواهند داد.

توان عملیاتی پالایش جهانی


    توان عملیاتی پالایش جهانی پس از رکود در ماه می 1.6 میلیون بشکه در روز در ژوئن افزایش یافت. پیش‌بینی می‌شود پیش از کاهش فصلی در سه‌ماهه چهارم، 2.7 مگابایت دیگر در روز در ژوئیه و آگوست افزایش یابد. افزایش شدید ماه ژوئن تا حدی به دلیل افزایش قیمت نفت خام در این ماه بود که بر ترک محصول و حاشیه پالایشگاه تأثیر منفی گذاشت.
    کل سهام صنعت OECD در ماه مه 18.1 میلیون دلار افزایش یافت و به 2 945 مگابایت رسید ، 75.8 مگابایت زیر میانگین 2016-2020 و 10.8 مگابایت کمتر از میانگین قبل از کووید 2015-19-19. داده های اولیه ژوئن برای ایالات متحده، اروپا و ژاپن نشان می دهد که سهام صنعت در مجموع 21.8 میلیون مگابایت کاهش یافته است. نفت خام نگهداری شده در انبارهای شناور کوتاه مدت با 23.7 میلیون بشکه کاهش در ژوئن به 83.3 میلیون بشکه رسید که کمترین میزان از فوریه 2020 است.


    قیمت‌های نفت خام در ماه ژوئن تحت تاثیر شاخص‌های نفتی صعودی و بازارهای مالی افزایش یافت. عقب ماندگی در قراردادهای آتی خام که منعکس کننده بازارهای تنگ تر و کاهش ذخایر نفت در برابر تقاضا است، تشدید شد. خرما دریای شمال در ژوئن 4.41 دلار در هر بشکه افزایش یافت و به 72.96 دلار در هر بشکه رسید و در 5 ژوئیه پس از بن بست مذاکرات اوپک پلاس برای کاهش محدودیت های عرضه از اوت، به 77.70 دلار در هر بشکه رسید.

نکات برجسته

بازارهای جهانی نفت با مذاکرات اوپک پلاس برای افزایش عرضه در حال حاضر در بن بست قرار دارند. پس از صعود اولیه به بالاترین سطح چند ساله در اوایل جولای، قیمت نفت خام معیار از آن زمان کاهش یافته است. در زمان نگارش این مقاله، قیمت برنت حدود 75 دلار در هر بشکه بود. قیمت نفت هفته گذشته به بن بست اوپک+ واکنش شدیدی نشان داد و چشم انداز عمیق تر شدن کسری عرضه را در صورت عدم دستیابی به توافق در نظر گرفت. در عین حال، احتمال نبرد سهم بازار، حتی اگر دور از دسترس باشد، بر بازارها آویزان است، همچنین پتانسیل قیمت بالای سوخت برای تحریک تورم و آسیب به بهبود اقتصادی شکننده است. عدم اطمینان در مورد تأثیر بالقوه جهانی کووید-19 نوع دلتا در ماه های آینده نیز احساسات را تعدیل می کند.

اکثر نمایندگان اوپک پلاس به طور آزمایشی موافقت کردند که تولید را از ماه اوت تا پایان 5.8 میلیون بشکه در روز کاهش تولید تا پایان 5.8 میلیون بشکه در روز افزایش دهند و عملاً توافق را تا پایان سال 2022 تمدید کنند. در حالی که امارات از بخشی از پیشنهاد افزایش حمایت کرد. با تمدید قرارداد فراتر از ماه آوریل ، زمانی که قرارداد فعلی به پایان می رسد ، اعتراض کرد و بر اساس مبنای بالاتری تاکید کرد که کاهش آن برای نشان دادن بهتر افزایش ظرفیت آن محاسبه می شود.

بن بست اوپک پلاس

بن بست اوپک پلاس به این معنی است که تا زمانی که مصالحه حاصل شود، سهمیه تولید در سطح جولای باقی خواهد ماند. در این صورت ، بازارهای نفت به دلیل افزایش تقاضا از سقوط سال گذشته ناشی از کووید ، به شدت کاهش می یابد. مازاد ذخایر جهانی نفت که در سال گذشته ایجاد شد، قبلاً از بین رفته است و ذخایر صنعت OECD اکنون بسیار کمتر از میانگین تاریخی است.

انتظار می رود که توازن نفت خام به ویژه تنگ باشد. پالایشگاه ها برای پاسخگویی به تقاضای بالاتر به سرعت در حال افزایش هستند. ترازهای کنونی ما نشان می دهد که 3Q21 می تواند بزرگترین برداشت نفت خام را در حداقل یک دهه گذشته شاهد باشد. سهام محصولات نیز کاهش می یابد زیرا رانندگان ناامید از محدودیت ها و محدودیت های مسافرتی به طور گسترده به جاده ها می روند. داده های تحرک نشان می دهد که سفرهای ایالات متحده در هفته های اخیر بسیار فراتر از سطح قبل از کووید است. پیش‌بینی ما برای تقاضای جهانی نفت نسبت به گزارش ماه گذشته تا حد زیادی بدون تغییر است و امسال 5.4 میلیون بشکه در روز و در سال 2022 3 میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.

https://iroilmarket.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.