راهنمای خرید انواع تیرآهن

البته همه ما داربست سازه ها و ساختمان ها را دیده ایم. شاید تا به حال به این نکته توجه نکرده باشید، اما باید بدانید که قسمت اصلی این اسکلت از یکی از پرکاربردترین و مهم ترین محصولات فولادی به نام تیرآهن ساخته شده است.
تیرآهن جزء جدایی ناپذیر صنعت ساختمان به حساب می آید، به ویژه در ساخت چارچوب ساختمان که ساخت آن بدون استفاده از این اسکلت فلزی تقریبا غیر ممکن است.

تیرآهن مهمترین و اساسی ترین نوع پروفیل ساختمانی است که وظیفه اصلی آن تحمل تنش های ناشی از نیروی برشی و لنگر خمشی ناشی از بار در سازه می باشد.
این محصول یکی از رایج ترین انواع تیرآهن است که بیشترین استفاده را در ساختمان سازی دارد به همین دلیل خرید آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

تیرآهن به طور کلی به دو شکل I و H به بازار عرضه می شود. این بخش فولادی از دو قسمت بدنه و بال تشکیل شده است. “John تیرآهن” قسمت اصلی و میانی تیرآهن است در حالی که “Wing تیرآهن” به لبه ها و کناره های این محصول اشاره دارد.
تیر آهن IPE یا تیر آهن I شکل به عنوان مصالح اساسی و متداول در ساختمان ها و سازه ها استفاده می شود.
شرکت Bethehem یک شرکت آمریکایی بود که برای اولین بار این نوع تیر آهن را ایجاد کرد و توانست جایگاه بسیار مهمی در سازه های مهمی مانند پل سازی، ساخت آسمان خراش ها و … داشته باشد.
نوع هاش، زنبوری و IPE سه نوع دسته مختلف تیرآهن هستند که با توجه به ویژگی هایشان در صنایع مختلف قابل استفاده هستند.

از مهمترین استانداردهای تولید می توان به تیرآهن هاش, ST37, ST44, ST52 اشاره کرد که رایج ترین آنها ST44 برای استفاده در پروژه های صنعتی و ساختمانی می باشد. تیرآهن های وارداتی از چین، کره، ترکیه و اسپانیا نیز در بازار یافت می شود، اگرچه اکثر پیمانکاران تیرآهن های چینی را به دلیل کیفیت پایین آنها تایید نمی کنند.

تیرآهن INP در کشورهایی مانند روسیه و چین بیشتر از سایر نقاط جهان استفاده می شود و تفاوت آن با سایر گونه های تیرآهن در ضخامت بال های آنها است. در واقع این نوع تیرآهن دارای شیب کمی است که به دلیل نازک شدن ضخامت بال در ابتدا و ضخیم شدن ضخامت بال در انتهای تیرآهن می باشد.

از نظر ابعاد و ضخامت و به عبارتی از نظر مشخصات فنی ابعاد این تیرآهن مطابق جدول Stahl می باشد. این بدان معنی است که اندازه عرض بال، ارتفاع، ضخامت بدنه و ضخامت بال و غیره. مطابق با استاندارد جهانی و بین المللی هستند، در نتیجه این تیرآهن از نظر وزن و در امر جابجایی یا حمل و نقل نسبت به سایر تیرآهن ها سنگین تر است. ; فرآیند تولید، جوش پذیری استاندارد و انتخاب بهتری در میان سایر تیرآهن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =