حمل و نقل ریلی در شرکت بازرگانی اجاقی


حمل و نقل ریلی به معنای حمل و نقل کالا و مسافر از طریق ناوگان و کریدورهای ریلی است. حمل و نقل ریلی در این مقاله به ترانزیت کالا اطلاق می شود که با توجه به عبور یا عدم عبور از مرزهای کشور به دو دسته بین المللی و داخلی تقسیم می شود.

یکی از موارد مهم در تعیین شرایط محیطی و بسته بندی کالا در فرآیند حمل و نقل، نوع کالا می باشد. حمل و نقل کالاهای مختلف از طریق راه آهن انجام می شود. این محصول شامل مواد معدنی، فرآورده های نفتی، مواد صنعتی، مواد غذایی، کالاهای خطرناک و …. در برخی موارد از کانتینر برای ترانزیت کالاهای ریلی استفاده می شود. ظروف انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع محصول انتخاب می شوند. به عنوان مثال برای ظروف باردار و ظروف حامل مواد کنسانتره مس می توان از واگن های لبه کوتاه و مسطح استفاده کرد.

فرآیند حمل و نقل ریلی

نوع واگن مورد استفاده برای حمل کالا نیز باید در فرآیند حمل و نقل ریلی در نظر گرفته شود. به عنوان مثال در ترانزیت کالاهایی مانند روغن و غلات نباتی و ذرت از واگن های ریلی مسقف استفاده می شود.

یکی از انواع کالاهایی که معمولاً توسط ناوگان حمل و نقل ریلی حمل می شود مواد معدنی است که باید با استفاده از واگن های مناسب حمل شود. در حمل سنگ آهن از واگن های لبه بلند، گلوله های آهن از واگن های مسقف، زغال سنگ از واگن های فله، پودر آلومینیوم از واگن های سقفی برای حمل پودر آلومینیوم، سخت افزار (رول، ورق، …) از واگن های لبه کوتاه، شمش و اسلب کوتاه هستند. واگن های لبه دار و واگن های مسقف برای حمل سیمان و کلینکر استفاده می شود.

کالاهای حمل و نقل ریلی

لازم به ذکر است سیمان در کیسه با واگن مسقف و کلینگر با کالسکه فله، سیمان در جامبو بگ و پالت در واگن لبه کوتاه حمل می شود.

از دیگر مصارف متداول ناوگان و کریدورهای حمل و نقل ریلی می توان به فرآورده های نفتی اشاره کرد که توسط واگن های مناسب در فرآیند حمل و نقل حمل می شوند.

انواع فرآورده های نفتی مانند گوگرد خام در واگن های فله، نفت کوره در واگن های مخزن دار و گازوئیل در واگن های مخزن حمل می شود.

 اما برای حمل ریلی مواد صنعتی مانند ورق های پهن، لبه های کوتاه و سقف استفاده می شود.

مواد اولیه گندم و روغن خوراکی از جمله مهم ترین مواد غذایی است که از طریق راه آهن با استفاده از وسایل نقلیه حمل و نقل ریلی و با واگن های مسقف و فله بر و واگن های مخزن دار برای حمل روغن حمل می شود.

کالاهای خطرناک انواع دیگری از کالاهایی هستند که در ترانزیت تابع قوانین و مقررات خاصی هستند.

برای اینکه بدانیم بار چگونه حمل می شود، باید از عواملی که بر روند حمل و نقل کالا تأثیر می گذارد، آگاه باشیم. آشنایی با تعرفه های حمل و نقل، قوانین و مقررات حمل و نقل، دانش شرکت های فعال در بخش حمل و نقل ریلی، نامه ها و دستورالعمل ها، انواع واگن ها و فرآیندهای عملیاتی در بخش حمل و نقل ریلی، به ما درک بهتری می دهد.

یکی از عوامل موثر بر قیمت و سرعت ارسال کالا، مسیر طی شده است. برای آشنایی با مسیرهای داخل کشور باید از مسیرهای اصلی حمل و نقل در بخش حمل و نقل ریلی داخلی مطلع باشیم.

برای آشنایی بیشتر با مسیر حمل و نقل باید از مسیرهای بین المللی و ترانزیت، نقاط تخلیه و بارگیری، نقشه راه آهن منطقه اکو و نقشه خطوط راه آهن با توجه به مبدا و مقصد حمل و نقل آگاه باشیم.

تعرفه های ریلی در حوزه حمل و نقل داخلی قوانین و مقرراتی است که در فرآیند حمل و نقل ریلی چه در داخل و چه در سطح بین المللی رعایت می شود.

منبع: ojaghitrade


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *